Hasta Yakınlarına Öneriler

Hasta Yakınlarına Öneriler

Alzheimer hastasının bakımı hem fiziksel hem duygusal olarak oldukça zordur. Hastalık hakkında kapsamlı  bilgi edinmeniz yükünüzü hafifletecektir.

Hastanızla kaliteli vakit geçirebileceğiniz aktiviteleri, hangi durumda neler yapabileceğinizi öğrenin ve yardım istemekten çekinmeyin.

Hastanızın düzenli olarak ilaçlarını almasını ve doktora gitmesini sağlayın. Bu sayede sorunlar büyümeden çözülebilir.

Hastanızın diğer yakınlarının da bakıma yardımcı olmalarını sağlayın.

Yaşadığınız sıkıntıyı diğer aile üyeleriyle, sizi anlayabilecek yakın arkadaşlarınızla paylaşın. Yaşadıklarınızı paylaşmak duygusal yükünüzü hafifletecektir.

Birilerinin sizi anladığı düşüncesi bile rahatlatıcı olabilir.

Tüm yaşananlar depresyon gibi psikiyatrik hastalıklara ya da sosyal hayat ve iş ilişkilerinde bozulmaya yol açabilir. Bu durumda kendiniz de mutlaka destek alın.

Hasta yakını olmaktan utanmayın, herkesle bu durumu konuşun, paylaşın, yardım ve fikir alın.

Sosyal hayattan uzaklaşmayın. Kendinize zaman ayırın.

Kendinizi de ihmal etmeyin. Ne kadar istekli olursanız olun , hayatınızı ihmal ederek kendinizi hastanıza adarsanız,  yorulur ve sonunda tükenirsiniz. Hasta yakını olarak kendinizi iyi hissettiğini de hastanıza daha iyi bakabileceğinizi unutmayın.

Unutmayın ki , bir Alzheimer hastası için hayattaki en önemli varlık sizsiniz ve siz ne kadar iyi olursanız hastanıza yapacağınız katkı da o kadar büyük olur.

Hemen Ara
Yol Tarifi Alın