Yaşlı Bakımevi ve Huzurevi Arasındaki Farklılıklar

Yaşlı Bakımevi ve Huzurevi Arasındaki Farklılıklar

Dünyada ve ülkemizde birçok sebepten insanların yaşam şekli değişmekte her alanda olduğu gibi yaşlı bakımında farklılıklar görülmektedir. Bu alanda en dikkat çeken noktalardan biri yaşlı bakımevi, Alzheimer bakımevi, geriatrik bakımevi gibi kurumların sayısındaki artıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde bu artış gözle görülür düzeydedir.

Bu artış göz önüne alındığında ve yaşlı/Alzheimer bakımevi ya da huzurevine ihtiyaç duyduğunuzda hangi ortamın size ya da sevdiklerinize uygun olduğunu seçmeden önce, huzurevi ve bakımevi arasındaki farkları bilmek ve mevcut ihtiyaçlarınızı karşılayan bir merkez seçmek çok önemlidir. Bu iki tür merkez arasındaki en büyük fark sağlanan sağlık hizmetleridir.

Siz ya da yakınınızın Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ya da başka bir kronik veya ilerleyici bir hastalığı varsa bu hastalıkların bakımı için geçiş planı sunan bir ortam seçildiğinde ikincil bir hareket gerekli olmayacaktır. Geçiş planı daha fazla hizmet ve destek içermeli ve/veya aynı kompleks içinde başka bir kat veya binada basit bir yer değiştirmeye izin vermelidir. Yaşlılar ve tüm aile üyeleri için sürekli yer değiştirmek stresli ve yorucu olacağı için buna benzer sorunları en aza indirmek, herkesin duygusal ve fiziksel iyiliği için önemli bir anahtardır.

Huzurevi: Bağımsız yaşayabilen ancak günlük aktiviteleri için desteğe ihtiyacı olan yaşlılar için gerekebilir. 24 saat gözetim veya kişisel bakım mevcuttur, ancak 24 saat tıbbi destek ve bakım yoktur. Huzurevleri yemek, ulaşım, çamaşır ve banyo gibi temizlik hizmetleri ve bazı sağlık hizmetleri sunmaktadır. Konukların güvenliği ve ihtiyaç duyulan diğer yardım alanlarına odaklanmak için düşük maliyetli olarak tasarlanmıştır.

Bakımevi: Bakımevleri ( özellikle Geriatrik bakımevleri) tıbbi bakım sağlar. Sadece yaşlılar için değil, 24 saat bakım gerektiren herkes içindir. Birçok bakımevi, bir hastane veya rehabilitasyon tesisine benzer şekilde işlev görür. Daha fazla bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar için net bir seçimdir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Alın